top of page

2.3. Перспективний план заходів по реконструкції школи

 

 

 

Як видно із розрахунків енергозатрат, складові енергопостачання, які ми можемо найефективніше регулювати - це Q1 - теплова енергія, надана від централізованої тепломережі, Е1 - електрична енергія, яка використовується в школі та складова Q4 - втрати тепла при провітрюванні класних кімнат, втрати через вентиляційну систему. На основі зібраних нами даних спроектуємо план можливих напрямків реконструкції школи з метою привести норми енергозатрат до європейських стандартів.

 

Основні напрямки збереження теплової енергії Q1.

  1.  

    На сьогодні в школі із 230 вікон залишаються 67 вікон та 11 дверей, які потребують заміни на вікна з потрійним склопакетом та двері за євростандартом. Якщо вважати, що втрати через вікна та двері складуть в середньому 11% втрат, що відповідає 108 кВт год/м²* 0,11= 11,88кВтгод/ м² і з усіх втрат половина(оскільки 78/241=1/3, а тепловіддача більш ніж в 2 рази менша у вікон євростандарту) іде на 67 вікон та 11 дверей, то варто чекати зменшення енерговитрат на рівні 5,94кВт год/ м² за рік

  2.  

    Перевірка температурного режиму центральної прибудови школи показала ефективність утеплення стін та заміни вікон: при аналогічних погодних умовах до утеплення температура не підвищувалася вище 13С, після утеплення температура в приміщеннях досягла 20-23 С. А тому наступним кроком зменшення енергозатрат має стати утеплення стін лівої прибудови школи із спортзалом.

  3.  

    Оскільки стелі класних кімнат в старій будівлі перевищують 3м, а в нових добудовах - 2.5м, то доцільно у всіх класних кімнатах натягнути підвісні стелі, які стануть додатковим щитом від тепловтрат через дах.

  4.  

    Утеплити стіни та фундамент спортзалу.

  5.  

    Замінити шиферний діж на пластикове покриття.

  6.  

    Чорний колір краще випромінює тепло, тому треба пофарбувати батареї у чорний колір.

 

Основні напрямки збереження теплової енергії Q4 при використанні примусової вентиляції (рекуперації).

  1.  

    Як видно із розрахунків, складова електрозатрат Е1 найменша, але і вартість кВт год цього виду енергії найменша, а тому основним напрямком зменшення енергозатрат має стати в першу чергу заміна «газової» складової втрат на електричну. Школа має достатні підвальні та дахові приміщення для встановлення рекуператорів - пристрою обміну енергією «відпрацьованого» повітря, яке видаляється з приміщень та повітря яке постачається в класні кімнати через спеціальну систему обміну. Холодне повітря, пройшовши через рекуператор нагрівається до 14-17 градусів по Цельсію, а «відпрацьоване» з надлишком вуглекислого газу тепле повітря охолоджується і відводиться на вулицю. Це надасть можливість до 70 відсотків енергії повертати в приміщення. Тобто можемо чекати повернення в класні кімнати із свіжим повітрям 108кВт год/м²* 0,7=75,6кВтгод/м² . Цей спосіб ефективно показує себе в новій прибудові з актовим залом школи, де в зимовий час зменшується подача тепла примусово в результаті роботи рекуператора.

  2.  

    Значні втрати теплової енергії відбуваються і в результаті незбалансованого теплового режиму в різних приміщеннях та класних кімнатах, що приводить до дуже частого провітрювання приміщень в одних кімнатах із-за надмірної температури та іншої крайності - відсутності провітрювання в інших кімнатах із-за холоду. Ми бачимо один із способів балансування температурного режиму за рахунок зняття надлишкових радіаторних батарей із класів із надмірним тепловим режимом і установка їх в класні кімнати з температурним режимом, який не задовольняє санітарні норми - 18С. Іншою причиною слабої тепловіддачі є те, що система опалення надто стара, і тепловіддача радіаторних батарей низька, а тому звідси випливає ряд можливих мір по усуненню цього недоліку: заміна радіаторних батарей на сучасні; можлива «промивка» і прочистка старих батарей; зняття панелей, що закривають радіаторні батареї, або заміна їх теплопровідними контактними; наклеїти на стіну поза радіатором фольгу, яка добре відбиває тепло в кімнаті і не дає йому змоги просочитися крізь стіну.

 

План першочергових заходів по заощадженню електроенергії Е1.

  •  

    Поступово замінити лампи в шкільному закладі на енергозберігаючі. Оскільки в школі залишається 9 класних кімнат з лампами накалювання, то їх заміна на лампи-економки дасть значну економію електроенергії.

  •  

    Вимикати світло на перервах та уроках, коли в ньому немає потреби.

  •  

    Гладенька біла стіна відбиває 80% спрямованого на неї світла, тому перефарбування стін у білий колір дасть можливість застосувати лампи меншої потужності.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВИСНОВКИ

  •  

    Підвищена увага до захисту навколишнього середовища у світі та проблема вичерпування традиційних джерел енергії підштовхують людство до проектування та будівництва енергоефективного комфортного житла з автономними системами життєзабезпечення та регенерацією відходів із застосуванням альтернативних джерел енергії.

  •  

    В Європі технологія будівництва пасивних будинків дуже розвинена, але в Україні вона тільки набуває своєї популярності.

  •  

    Найважливішим принципом для заощадження енергії є теплоізоляція, а не акумулювання тепла.

  •  

    При теплообміні частину внутрішньої енергії гарячого тіла передається холодному.

  •  

    Як показали результати розрахунків досліджуваний навчальний заклад потребує докорінної реконструкції використання енергоресурсів та їх зберігання, оскільки дана будівля за євростандартами може бути віднесена до будинків типу “Старі будинки” за питомими витратами тепла.

  •  

    Порівнявши покази лічильника електроенергії з 2012 по 2015 рік, можемо зробити висновок, що затрати електроенергії зменшились за рахунок переходу на енергозберігаючі лампи.

bottom of page