top of page

"Пасивний дім" рятує гроші

 

Заборгував - відключили. Такий принцип взяли за озброєння постачальники енергії Уманщини. Причина - ситуація в країні: "Нафтогаз" витискає з облгазів усі борги та накладає штрафи. А місцеві енергомережі змушені справно передавати кошти енергогенеруючим підприємствам. Жителям тепер діватись нікуди: або плати, або живи без газу чи електрики. Від держави допомоги не чекай. Третій вихід - навчитися не витрачати зайвого. Як у Європі. Деякі люди вже не чекають - у нашій області уже з᾿являються будинки, де за опалення власники платять копійки... 


            У 15 разів - така різниця по тепловтратам між звичайним українським будинком та європейським. Більше того, за кордоном уже працюють 

будинки, які вміють гріти себе самі. Їх називають "пасивними". Або "енергоефективними". Такий будинок є в Києві. Ще один зводять під Каневом.  І перші проекти починають продумуватись в Умані. Експерт з систем опалення та утеплення, Юрій Довганич, стверджує - у нас можна економити. Бо найголовніше в європейських будинках сховане під штукатуркою, підлогою та стінами. Тому тим, у кого є будинок, можна не будувати нове. А лише вдосконалити старе. Щоб навіть в жорстокому світі "покращення", платити за газ і світло копійки. Бо німці порахували - кожна вкладена в утеплення гривня за 5 років зекономить вам 7 гривень. Тому що утеплення працює цілодобово, круглий рік, без сну та відпочинку: взимку зберігає тепло, влітку - прохолоду. Звичайно, якщо до цього питання підійти "з головою".

Секрет перший: вентиляція
            У нас про це не чули. Перше, що відрізняє енергоефективний будинок від українсько-радянського типу - це система вентиляції.
- Європейський будинок - герметичний термос. - розповідає Юрій Довганич. - Наш - печера, з джерелом тепла, і протягами. Коли ви провітрюєте кімнату - втрачаєте цінне тепло. Не провітрюєте - задихаєтесь, хворієте вірусними захворюваннями. У пасивних будинках інакше - повітря повністю замінюється за одну-три години. Але... залишається теплим.

 

Сучасна вентиляція: в будинку-термосі правильна вентиляція зберігає тепло і рятує від хвороб. Бо замінює усе повітря кожні одну - три години.
 

Цінуємо тепло: Повітря, яке виходить з будинку, у такому рекуператорі віддає тепло свіжому повітрю, що заходить в оселю


Це забезпечує спеціальна система вентиляції. Вона забирає повітря з-під підлоги або знизу та виводить назовні через спеціальний пристрій - рекуператор. Повітря ззовні потрапляє до будинку через забірну трубу і входить до "рекуператора". Де взимку підігрівається повітрям, яке покидає будинок. А влітку... охолоджується. Потім через воздуховоди підігріте повітря потрапляє в кімнати. Таким чином можна зменшити тепловтрати на 30-70%. Адже повітря, що надійшло в оселю через "рекуператор", потрібно буде нагріти на кілька градусів, а не на десятки. Така система економить гроші не лише взимку, а й влітку. Бо охолоджує повітря, яке входить в оселю. Зменшуючи витрати на кондиціонування.


Секрет другий: утеплення
            Улюблений метод утеплення в Умані - це пінопласт "п᾿ятірка". Все просто та дешево. Обклав ззовні будинок пінопластом товщиною 5 сантиметрів, заштукатурив - і тепло.
- Насправді, якщо дивитись на наші будинки, то здебільшого товщина 5 сантиметрів для пінопласту - це мало. - стверджує Юрій Довганич. - мінімально потрібно 8-10 сантиметрів. З запасом - 15-сантиметровий пінопласт. Але цей утеплювач не рекомендую. Бо пінопласт - це найгірше, що можна взяти для утеплення. Згодом він "розсипається" під дією спеки. І через 7-10 років доведеться усе "здирати" та робити заново. Крім того, він "не дихає", не виводить пар. А горить так, що за лічені хвилини будинок може спалити.
Співмірне по ціні утеплення, але екологічне - це мати з базальтової вати. "Дихають", не горять. Монтуються таким же методом, як пінопласт. А найкращий утеплювач - піноскло. Легке, тепле, не є перепоною для пару. Щоправда, таке утеплення відчутно дорожче. Але можете бути впевненими - будинок буде залишатися таким же енергоефективним при ваших дітях та правнуках.
Слід ще звернути увагу, що не лише стіни потрібно утеплювати. Є ще стеля, фундамент. Якщо мета - звести нанівець енергетичну кризу та змусити Росію видобувати менше газу, значить потрібно утеплюватись "на повну".

Секрет третій: вікна
Енергоефективний будинок - це "термос". Вікна - другі по кількості тепловтрат, після вентиляції. Тому до їх вибору потрібно підійти уважно та виважено. Дешеві вікна=висока оплата за тепло.
- Має бути якісний профіль та фурнітура. Довговічні, надійні вікна. - впевнений Юрій Довганич. - проте не варто гнатися за супердорогими "енергозберігаючими" вікнами. Символічне зменшення тепловтрат не співмірне ціні. Досить поставити... два вікна. Наприклад, зовнішнє двокамерне. І внутрішнє - однокамерне. По ціні це вийде відчутно дешевше за "енергозберігаючі вікна", з трьома камерами, спеціальними плівками й склопакети з газом. На практиці від парного встановлення вікон ви отримуєте чотири шари повітря та 5-скла.

 

Піролізний камін: він за одну закладку дров гріє будинок протягом 12 годин та уміє через повітряні канали розносити тепло по оселі


Секрет четвертий: опалення
            Повністю "пасивні" будинки мають своє опалення - це або компактні електричні панелі, або "теплові насоси". Постачання енергії відбувається за рахунок сонячних батарей на даху. Також гріють будинок і побутові прилади. Лише в "скрутні морози" доводиться брати електроенергію з мережі. Але ці технології ще надзвичайно дорогі. Для наших реалій ближче газове опалення, піч або електрообігрів. Але не прості...
- Розраховуйте, щоб у вас було два незалежних джерела тепла. - радить Юрій Довганич. - першим джерелом може бути сучасний газовий котел або електричне опалення. Це дозволить варіювати температуру в залежності від кімнат. Якщо усе утеплено, зроблена вентиляція і вікна, а тепловтрати доведені до європейських стандартів, то навіть з драконівськими тарифами ви будете сплачувати мінімув втричі менше за сусідів. Друге джерело - піролізний камін або піролізна піч. Обов᾿язково - з забором повітря знадвору. Бо працюючий камін споживає багато повітря. Такі каміни працюють з ефектом подвійного горіння та на одній закладці дров здатні працювати 8-12 годин. Вони в залежності від моделі можуть мати водяну рубашку та підключатися до системи опалення. Або роздавати тепло по кімнатам через спеціальні повітряні канали. Не раджу булеряни. В умовах вологої зими вони не завжди добре працюють та забезпечують нормальну тягу.

bottom of page